Obecnie z najpopularniejszych form prowadzenia biznesu poza jednoosobową działalnością gospodarczą jest spółka z o.o. Przed założeniem firmy warto zastanowić się jaką formę prowadzenia działalności w konkretnym przypadku jest najkorzystniejsza.
Spółkę z o.o. warto założyć w sytuacji gdy:
Każdy biznes wiąże się z określonym ryzykiem. Są jednak takie, które zagrożone są bardziej ze względu na charakter wykonywanej działalności. Ze względu na to, że spółka z ograniczoną odpowiedzialnością uzyskuje osobowość prawną z chwilą wpisu jej do rejestru przedsiębiorców, może ona zaciągać zobowiązania we własnym imieniu oraz samodzielnie za te zobowiązania odpowiadać. Oznacza to, że odpowiedzialność wspólników ogranicza się jedynie do wysokości wniesionego wkładu do majątku spółki, Wówczas wierzyciele zajmują się majątkiem spółki, a Ty zabezpieczasz swój prywatny majątek.
Prowadzenie spółki przez minimum dwóch wspólników nie wymaga odprowadzania składek ZUS przez wspólnika.
Spółka z o.o. jest postrzegana bardziej profesjonalnie w biznesie. Wychodzi się z założenia, że wspólnicy decydujący się na prowadzenie działalności właśnie w takiej formie mają większą wiedzę na temat zalet spółki z o.o., co może wpłynąć na zawieranie lukratywniejszych kontraktów.
Prowadzenie biznesu zawsze wiąże się z ryzykiem utraty płynności finansowej, często z przyczyn niezależnych od nas samych, co prowadzi do tego, że nie możemy finansować dalszych inwestycji. W przypadku spółek z o.o. możliwe jest pozyskanie inwestorów którzy wspomogą rozwój konkretnego projektu w zamian za późniejszy udział w zysku.
Bardzo ważny powód, dla którego wielu właścicieli jednoosobowych działalności gospodarczych decyduje się na założenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. W przypadku tego podmiotu prawnego jest możliwości tzw. sukcesji, czyli przeniesienie praw własności na drugą osobę po śmierci jej właściciela. Krąg spadkobierców reguluje kodeks cywilny.
Spółka z o.o. jest spółką kapitałową, a zatem jej sprzedaż jest stosunkowo prosta. Polega ona na pozbyciu się wszystkich udziałów w spółce. Spółka nie traci wtedy bytu prawnego, ponieważ będzie prowadzona przez swojego nowego właściciela. Jeżeli jesteś wspólnikiem spółki z o.o., możesz sprzedać swoje udziału i uwolnić się od prowadzenia działalności.
Jak widać powyżej jest kilka sytuacji, w których dobrym rozwiązaniem może okazać się dla Ciebie spółka z o.o..Tak więc, zanim zdecydujesz się za założenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, dokładnie przemyśl, czy model Twojej działalności jest odpowiedni dla takiej spółki. Jest to ważna decyzja, ponieważ od niej zależy, jaki sukces osiągniesz w swojej branży.